Bristol and District Billiards and Snooker League

Committee

Fixtures

Tables

Submit Result

Competitions

Billiards

Rules

Coaching

Divisional Cup

 

2017-18 Season

Thanks to World Snooker Services for sponsoring this seasons handbooks and competitions

 

**LEAGUE NEWS**

Doubles and Team KO Semi Finals have now been drawn

Division 1 Cup Final is Page vs Warmley

Open & Division 1 Quarter Final draws have now been made. See Competitions tab

Division 2 Semi Finals Draw has now been made

 

 

 

 

 

 

 

2016-17 SEASON Honours

 

Leagues & Cups:

Premier Division League Winners: Page A   

Runners-Up: Brislington B

Premier Divisional Cup Winners: Page B

Runners-Up: Eastville A

Division One League Winners: St Edyths D

Runners-Up: St Edyths A

Division One Divisional Cup Winners: St Edyths D

Runners-Up: Warmley

Division Two League Winners: Whitchurch

Runners-Up: Pot Black

Division Two Divisional Cup Winners: Whitchurch

Runners-Up: Hanham B

Albert Chappell Award: Richard Pincott

                                                                                                             

Compettions:

Open Champion:  Tom Lancastle

Runner-Up: Kurtis Weaver

Premier Individual Champion: Darren Bond

Runner-Up: Kurtis Weaver

Division One Individual Champion: Ryan Lancaster

Runner-Up: Jason Iles

Division Two Individual  Champion: Martin Forshaw

Runner-Up: Steve Newton

Doubles Handicap Champions: Darren Bond & Aidan Murphy

Runners-Up: Tom Lancastle & Carey Revell

Team Handicap Champions: Brislington B

Runners-Up: St George

Ted Poole Memorial  Winner: Javaid Azad

Runner-Up: Steve Weaver

                                                                                                        

Highest Breaks:

Premier Division: Marcus Foster -102

Division One: Bob Hill - 61

Division Two: Martin Forshaw - 98

 

Highest Non-League Breaks:

Premier Player: Darren Bond 139

Division One Player: Anders Lewis - 94

Division Two Player: Steve Newton - 48